Dobre sandomierskie!

Któż nie zna francuskich win i serów, włoskich wędlin, hiszpańskiej sangrii czy gazpacho? Kuchnia jest częścią naszej kultury, a ciekawi świata ludzie podróżują coraz częściej szlakami kulinarnymi. Pokonują setki kilometrów w poszukiwaniu wyjątkowych, regionalnych i tradycyjnych smaków. W Polsce istnieje bogactwo produktów i potraw specyficznych dla poszczególnych regionów. Jednocześnie coraz większe rzesze ludzi poszukują naturalnych, niskoprzetworzonych produktów wytwarzanych w najbliższej okolicy. Kupowanie lokalnej żywności z kulinarnej przygody staje się nawykiem, który niesie ze sobą wiele korzyści.

Lokalna żywność jest zdrowa
Żywność lokalna jest uprawiana i przetwarzana w najbliższej okolicy. W odróżnieniu od produktów, które są transportowane na duże odległości nie wymaga stosowania dodatkowych środków konserwujących, które sprawiają, że po przebyciu długiej drogi produkt nadal wygląda apetycznie. Świeże owoce i warzywa zawierają więcej składników odżywczych niż produkty przechowywane przez długi okres. Produkty regionalne często są przetwarzane w tradycyjny sposób, dzięki czemu doskonale smakują i są przyjazne dla naszego zdrowia. W odróżnieniu od produkowanej na masową skalę żywności wysokoprzetworzonej, produkty lokalne powstają z poszanowaniem środowiska i konsumenta.

Zdrowa żywność nie musi być droga
Rynek żywności ekologicznej w Polsce dynamicznie rośnie. Często jednak słyszymy opinię, że zdrowa żywność to produkt dla klienta z grubszym portfelem. Czy tak jest faktycznie? W sklepach z eko-żywnością duża część asortymentu to produkty egzotyczne lub pochodzące z certyfikowanych upraw – ich ceny są wyższe niż odpowiedników dostępnych w sklepach wielkopowierzchniowych. Jednak zdrowe produkty niekoniecznie muszą posiadać etykietę „bio” lub „eko”. Sezonowe owoce i warzywa można kupić u lokalnego rolnika lub na pobliskim targu. Mięso i jaja zakupione bezpośrednio od hodowcy możemy zdobyć w zaskakująco korzystnej cenie. Kłopotem jest czas potrzebny na poszukiwanie sprawdzonych źródeł dobrej jakości produktów. Z drugiej strony, kiedy już wiemy, gdzie kupować lokalne produkty, robimy to automatycznie. Korzyści dla zdrowia są nieocenione! Kluczem do zdrowego żywienia w przystępnej cenie jest kupowanie lokalnych, niskoprzetworzonych produktów tj. owoce, warzywa, kasze, płatki zbożowe, rośliny strączkowe, mięso, jaja, naturalne produkty mleczne bez dodatku aromatów czy wsadów owocowych.

Zrób to sam?
Dzieci w Stanach Zjednoczonych, widząc ziemniaka, pytają co to jest? Doskonale znają chipsy, frytki, puree… jednak surowy ziemniak wyjęty prosto z ziemi wzbudza małą sensację. W podobnym kierunku zmierzają wszystkie społeczeństwa, w których tempo życia rośnie a kontakt z naturą jest marginalizowany. Z drugiej strony powrót do życia znanego nam sprzed 100 lat nie jest już możliwy. W tej sytuacji kluczowe staje się poszukiwanie złotego środka. Co to oznacza w przypadku żywności i żywienia? Skrajnym i niewykonalnym scenariuszem jest posiadanie przez każdego człowieka przydomowego ogródka i samodzielna produkcja żywności, która daje poczucie „wiem, co jem”. Dlatego tak ważne jest korzystanie z oferty sprawdzonych dostawców oraz czytanie etykiet ze składem produktów.
W nurt poszukiwania złotego środka w dziedzinie żywienia wpisuje się inicjatywa tworzenia inkubatorów przetwórczych. Są to miejsca, które udostępniają urządzenia i maszyny niezbędne do przetwarzania żywności oraz oferują pomoc w zakresie wprowadzania produktów na rynek. Rolnik, który dotychczas sprzedawał wyłącznie owoce i warzywa może spróbować swoich sił w zakresie tworzenia nowych produktów – konfitur, dżemów czy marynat. Decyzja ta nie wiąże się z ryzykiem finansowym jak w przypadku tworzenia własnego zakładu przetwórczego. Inkubatory zwykle zajmują się przetwarzaniem żywności na małą skalę z zastosowaniem tradycyjnych metod. Pochodzące z nich produkty zasługują na uwagę – powstają w bezpiecznych warunkach higienicznych, jednocześnie to zupełnie inna klasa niż wysokoprzetworzona żywność produkowana na dużą skalę.

Kupuj produkty z Inkubatora
Inkubatory przetwórcze mają rację bytu szczególnie w miejscach gwarantujących dobry dostęp do surowca – świeżych owoców i warzyw. Ziemia sandomierska od wieków słynie ze swoich tradycji rolniczych. Już wkrótce mieszkańcy Sandomierza i okolic będą mogli cieszyć się wyjątkowymi produktami z pierwszego inkubatora na terenie województwa świętokrzyskiego. W 2016 roku wybudowany został Inkubator Przetwórczy w gminie Dwikozy. To doskonała wiadomość dla mieszkańców okolic. Rolnicy zyskają nowe możliwości w zakresie rozwoju swojej działalności, konsumenci – dostęp do tradycyjnych produktów wysokiej jakości. Produkty inkubatora z pewnością staną się wizytówką regionu, którą do domów chętnie zabiorą także turyści.

Berated leaders whose appeals and the following text describes how the writer and his brother travel to odessa sample paper self-interest fostered conflict among individuals