Inkubator Przetwórczy w Dwikozach

Na mapie Polski pojawia się coraz więcej miejsc, których celem jest wspieranie przedsiębiorczości. Działają akademickie inkubatory przedsiębiorczości, instytucje wspierające młodych artystów, parki technologiczne. W ostatnich latach pojawiły się inkubatory przetwórcze, których celem jest wspieranie małych producentów żywności.
W 2016 roku otwarty został Inkubator Przetwórczy w Dwikozach pod Sandomierzem – jest to miejsce, gdzie lokalni rolnicy i gospodarstwa agroturystyczne mogą korzystać z profesjonalnych urządzeń i maszyn oraz pomocy we wprowadzaniu produktów na rynek. Inkubator udostępnia swoją infrastrukturę na korzystnych warunkach. Jest to wyjątkowa szansa dla wszystkich osób zainteresowanych rozwojem przetwórstwa owocowo – warzywnego.

Inkubator – szansa dla rolników
Idea inkubatorów przetwórczych – stosunkowo nowa w Polsce – od lat sprawdza się w innych krajach. W samej Europie znajdziemy wiele przykładów dobrze działających inkubatorów utworzonych przez związki drobnych producentów żywności lub organizacje non-profit. Obiekty te składają się zazwyczaj z kilku pomieszczeń – najważniejsza jest sala z urządzeniami do przetwarzania oraz magazyn, w których użytkownicy mogą przechowywać swoje wyroby. W inkubatorach udzielana jest pomoc technologiczna, sanitarna, marketingowa jak również prowadzona działalność edukacyjna.
Inkubatory stwarzają nowe szanse dla rolników – są to miejsca, gdzie w odpowiednich warunkach sanitarnych można przetwarzać surowce rolne. Co więcej, użytkownik ma możliwość korzystania z infrastruktury inkubatora pokrywając wyłącznie opłaty wynikające z kosztów eksploatacji obiektu. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób chcących rozpocząć działalność przetwórczą, ale nie dysponujących środkami na zakup drogich urządzeń. Inkubator daje też możliwość „bezpiecznego eksperymentowania”– tworzenia nowych produktów oraz testowania ich szans rynkowych. Współpraca z inkubatorem to pierwszy krok do budowy własnego zakładu przetwórczego.

Inkubator w Dwikozach
Otwarty w 2016 roku Inkubator w Dwikozach to inwestycja zrealizowana przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu we współpracy z gminą Dwikozy w ramach Programu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”, współfinansowanego z pieniędzy Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Utworzenie inkubatora jest jedną z pierwszych tego typu inicjatyw w regionie i kraju. Powstał on w nowym budynku należącym do Gminy Dwikozy, przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.
W inkubatorze znajdują się: pomieszczenia przeznaczone do przygotowania surowca, sala produkcyjna, magazyny opakowań, dodatków i wyrobów gotowych, a także pomieszczenia porządkowe i socjalne oraz niewielka sala szkoleniowa. Przetwórnia wyposażona jest w sprzęt do mycia, sortowania i przetwarzania owoców, napełniania słoików, pasteryzacji, suszenia oraz przechowywania i transportowania gotowych wyrobów. Sercem inkubatora jest warta około 300 tysięcy złotych wielozadaniowa maszyna do przetwarzania owoców. W Dwikozach powstawać będą dżemy, powidła, marmolady i konfitury z owoców oraz marynaty warzywne.

Inkubator a trendy
W ostatnich latach coraz więcej konsumentów poszukuje regionalnych produktów przygotowanych w tradycyjny sposób. Trend ten wynika nie tylko z tęsknoty za smakami dzieciństwa, ale również z coraz większej wiedzy dotyczącej żywności wysokoprzetworzonej oraz troski o zdrowie własne i najbliższych. Chcemy kupować produkty zdrowe, niskoprzetworzone – takie, które są wolne od konserwantów czy sztucznych barwników. W dobie globalizacji i produkcji masowej są one coraz trudniej dostępne. Wiemy, że wyższa cena zapłacona za produkty ekologiczne czy certyfikowane przekłada się na nasze zdrowie, samopoczucie, efektywność działania. Kupno wysokojakościowych produktów spożywczych zaczyna być postrzegane jako inwestycja we własne zdrowie. W trend ten doskonale wpisuje się działalność inkubatorów przetwórczych, które za cel stawiają sobie rozwój rynku produktów lokalnych, dobrej, zdrowej i tradycyjnej żywności. Utworzenie Inkubatora w Dwikozach to zatem dobra wiadomość także dla mieszkańców okolic, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do nowych, lokalnych produktów.

Dzień Otwarty Inkubatora
26 marca odbył się Dzień Otwarty Inkubatora Przetwórczego w Dwikozach. Goście mieli możliwość zapoznania się z urządzeniami do produkcji przetworów z owoców i warzyw. Miała też miejsce degustacja pierwszych tradycyjnych produktów, które powstały w murach inkubatora.
Coraz więcej osób zgłasza chęć korzystania z infrastruktury inkubatora – szczegółowe warunki współpracy ustalane są z Ośrodkiem Promowania Przedsiębiorczości z siedzibą w Sandomierzu – podmiotem prowadzącym Inkubator.
Osoby zainteresowane ofertą inkubatora znajdą więcej informacji na stronie www.dobresandomierskie.pl

Absolventenverabschiedung wie bachelorarbeit schreiben in wetzlar am 03